Gospodovo rojstvo

Sveti večer nastopi, ko odzvoni avemarijo. Stara krščanska navada je, da se na sveti večer zbere doma vsa družina: hišni gospodar nese posodo z žerjavico, nanjo natrosi kadilo, z blagoslovljeno vodo pokropi vsak prostorček doma, medtem pa družina moli veseli del rožnega venca.

Bogoslužno se sveto božično praznovanje začenja z mašo na božični večer. Najslovesnejša je polnočnica ali angelska maša, pred njo pa je božičnica. Božičnica je notranja priprava na slovesno mašo. S pesmijo in besedo nas uglasi in duhovno pripravi na prihod Božje ljubezni. Ko se prepleteta umetnost in mistika, nam skrivnost pride blizu.

Zato tiho pristopimo in srčno počastimo, kot poje stara nežna božična pesem. Naj nas ne glede na okoliščine in bremena prežema zavest, da nam je Jezus povsem blizu. Naj nam podarja telesno in duhovno zdravje, obnovi notranji mir, poživi upanje in utrdi vero v zvesto ljubezen svete noči.

Blagoslovljene in radostne praznike.

About

View all posts by