Novi zvonovi v cerkvi Svete Trojice v Vnanjih Goricah

V nedeljo, 25. septembra, škof Anton Jamnik blagoslovil in posvetil štiri nove zvonove za podružnično cerkev Svete Trojice v Vnanjih Goricah v župniji Brezovica.

Blagoslov in posvetitev zvonov v Vnanjih Goricah, 25. septembra 2022:

Že leta 1896 je cerkev dobila štiri bronaste zvonove. A kdo bi takrat mislil, da le za dvajset let. V prvi svetovni vojni so bili vsi uničeni. Po vojni so leta 1924 nabavili štiri železne zvonove a je bil najmanjši tako ponesrečeno ulit, da ni bil v uporabi. Delna rešitev je bila pri nabavi najmanjšega, bronastega zvona, leta 1992. Ves čas pa je bila močna želja po novih bronastih zvonovih.

Ta želja se je začela uresničevat leta 2017, ko je bila izbrana melodija po napevu »Salve Regina« in ton novih zvonov: d1, f#1, a1, h1.
Šele štiri leta kasneje je bila dokončno sprejeta in potrjena ponudba livarja Grassmayr za izdelavo štirih bronastih zvonov srednje težke izvedbe. Ulivanje zvonov je bilo 20. maja letos in na Slomškovo nedeljo slovesna blagoslovitev, maziljenje in dvig zvonov.
Novi zvonovi posnemajo upodobitve svetnikov, ki so bile na zvonovih, uničenih med prvo svetovno vojno. Veliki zvon, teže 1.600 kg, ima upodobitev Svete Trojice in svetega Janeza Krstnika je posvečen Sveti Trojici. Drugi zvon, teže 770 kg, ima upodobitev Svete Marije Kraljice in križanje Jezusa Kristusa je posvečen Materi Božji. Tretji zvon, teže 450 kg, ima upodobitev svetega Boštjana in kronanje Device Marije in je posvečen sv. Boštjanu, ki je bil prvotni zavetnik cerkve. Najmanjši zvon, teže 325 kg, ima upodobitev svetega Florjana in vstajenje Jezusa Kristusa je posvečen sv. Florjanu, priprošnjiku v stiskah in nesrečah.
Vsi štirje zvonovi imajo v zgornjem delu okrasni ornament in v spodnjem, širokem delu zvona drugi okrasni pas. Krono krasijo upodobitve šestih angelov na vsakem zvonu.

Pridiga škofa Antona Jamnika ob blagoslovu in posvetitvi zvonov v Vnanjih Goricah, 25. septembra 2022:

Ob blagoslovu zvonov je škof Anton Jamnik poudaril, pomembnost uglasitve. Ne le zvonov, ampak nas ljudi, da »zaslišimo« drugega. Da bi zvonovi vedno opravljali svoje poslanstvo, ki je klic k povezovanju, razumevanju, spoštovanju in molitvi, ki je temelj vsega. Naj novi zvonovi še dolgo dvigajo naše misli in našega duha od zemeljskih reči k nebeškim.

ZVONITE ZVONOVI

Danes prvič zapeli bodo novi zvonovi,
njih glas naj odmeva vse do neba,
da Oče nebeški blagoslovi
vse, ki na zemlji nam zvonovi pojo.

ko ob starših in botrih
pri krstu otrok bo,
med božje občestvo sprejet.

Zvonite zvonovi, zvonite naglas,
ko k dečeku al deklici prvič v srce,
s hostijo belo,
bo Jezus prišel.

Zvonite zvonovi, zvonite na glas,
ko mlad fant al mlado dekle,
prej ko odide v šole v svet,
od Svet`ga duha bo darove prejel.

Zvonite zvonovi, zvonite naglas,
ko ženin nevesti zlat prstan bo dal,
večno zvestobo, ljubezen iskreno,
obljubila pred Bogom si bosta oba.

zjutraj, opoldne, zvečer,
naj Ave Marija v zvoniku zvoni,
vsak se ustavi, Marijo pozdravi in križ naredi.

Zvonite zvonovi, zvonite naglas,
ko prvo bo mašo novomašnik zapel,
vino in kruh v Jezusa kri in telo spremenil,
prvo daritev bo Bogu dar`val.

zjutraj, opoldne, zvečer,
naj Ave Marija v zvoniku zvoni,
vsak se ustavi, Marijo pozdravi in križ naredi.

Zvonite zvonovi, prosite v nebo,
naj Oče in Sin in Sveti Duh,
varujejo nas iz nebes,
če huda se ura kdaj bližala bo.

Ko zemeljska pot končalo se bo,
zvonovi naj milo takrat se oglase,
nam navček še zadnjič v slovo bo zapel,
v nebesih pa Jezus vesel nas objel.

Zvonite zvonovi, iz lin naj doni,
naj veter prek hribov dolin ponese vaš glas,
povsod naj odmeva in sliši naj vsak,
da tukaj, na Gulču, pod Sveto Trojico,
veseli in srečni ljudje so doma,
ljudje, ki jih Bog rad ima.

(Roman Logar)

Zaključek svete maše ob blagoslovu in posvetitvi zvonov, zahvala g. škofu Antonu Jamniku in Zahvalna Pesem v Vnanjih Goricah, 25. septembra 2022:

Novi-zvonovi-v-Vnanjih-Goricah-tisk