11. februar – god Lurške Matere Božje – svetovni dan bolnikov

Na god Lurške Matere Božje praznujemo svetovni dan bolnikov. Papež Frančišek nas v poslanici spomni, da smo pozorni do bolnikov in tistih, ki jim pomagajo doma, v bolnišnicah in drugod, posebno do tistih, ki trpijo zaradi pandemije koronavirusa.

Svetovni dan bolnikov spodbuja k prebujanju čuta za bolne in trpeče, pa tudi za vse, ki so v stiskah. Cerkev povezuje praznovanje svetovnega dneva bolnikov z obletnico prikazovanja Marije v francoskem mestu Lurd, ker so s tem krajem povezan številna uradno potrjena in nepotrjena čudežna ozdravljenja. Cerkev je Marijina prikazovanja potrdila ravno na obletnico prvega prikazanja, zato ta dan obhaja spomin Lurške Matere Božje.

Lurd je že sto trideset let kraj molitve in milosti, ki ga vsako leto obišče na milijone romarjev.