Jaslice v cerkvi na Brezovici

OB 800 – LETNICI POSTAVITVE JASLIC SV. FRANČIŠKA ASIŠKEGA

Predno predstavimo jaslice, ki stojijo pred vami, si poglejmo, kako je tako lepa navada vsakoletnega postavljanja jaslic nastala. Vse se je začelo leta 1223 v kraju Greccio z nam zelo poznanim svetnikom Frančiškom Asiškim.

»Njegov najvišji namen, poglavitno hrepenenje in njegov najvzvišenejši načrt je bil, da bi se vsi in v vsem držali svetega evangelija in popolno, z vso pozornostjo, vsem naporom, z vsem hrepenenjem duše in gorečnostjo srca sledili nauku našega Gospoda Jezusa Kristusa in hodili po njegovih stopinjah. V neprestanem premišljevanju se je spominjal njegovih besed in v vestnem preudarjanju klical v spomin njegova dejanja. Predvsem pa je ponižnost v učlovečenju in ljubezen v trpljenju tako zasedala njegov spomin, da je komaj hotel kaj drugega misliti.

Treba se je torej spominjati in s spoštljivim spominom obnavljati, kar je tri leta pred dnevom svoje slavne smrti naredil na rojstni dan našega Gospoda pri kraju, ki se imenuje Greccio. V tisti deželi je živel nek mož, ki mu je bilo ime Janez; bil je na dobrem glasu, a še boljšega življenja. Sveti Frančišek ga je imel rad s posebno ljubeznijo, kajti čeprav je bil v svoji deželi plemenit in zelo častljiv, ni dosti cenil telesne plemenitosti in si je bolj prizadeval za plemenitost duha.

Tega moža je torej dal sveti Frančišek, kakor je to često počel, poklicati k sebi kakih štirinajst dni pred Gospodovim rojstvom in mu rekel: ”Če hočeš, da obhajam bližnji Gospodov praznik v Grecciu, pohiti in skrbno pripravi, kar ti bom naročil. Hočem namreč obuditi spomin na tistega dečka, ki se je rodil v Betlehemu, in na lastne oči videti, kako je bil položen v jasli in kako je ležal na slami ob volu in oslu.” Ko je dobri in zvesti mož to slišal, je brž pohitel in na omenjenem kraju pripravil vse, kar je naročil svetnik.

Približal pa se je dan veselja, prišel je čas radosti. Z mnogih krajev so poklicali brate; možje in žene tiste dežele so po svojih močeh z radostnim srcem pripravili sveče in bakle, da bi razsvetlili noč, ki je z bleščečo zvezdo razsvetlila vse dni in leta. Prišel je slednjič še sveti Frančišek in našel vse pripravljeno, si ogledal in bil vesel. Pripravili so namreč jasli, prinesli so seno, pripeljali vola in osla. Preprostost je bila počaščena, uboštvo poveličano, ponižnost priporočena in Greccio je postal kar nekakšen novi Betlehem. Noč je zasvetila kot dan in se prikupila ljudem in živalim.

Nad jaslimi se obhaja maša in duhovnik uživa novo tolažbo. Frančišek si nadane diakonsko obleko in z jasnim glasom zapoje sveti evangelij. Potem pridiga okoli stoječemu ljudstvu in toči sladke besede o rojstvu ubogega Kralja in o malem mestu Betlehem. Množijo se tam darovi Vsemogočnega in neki krepostni mož tedaj uzre čudovito videnje. V jaslih je namreč zagledal, kako brez življenja leži deček; vidi, kako k njemu pristopi sveti Frančišek in tega dečka takoj prebudi iz spanja in sna. To videnje je še kako primerno, saj je bil Jezus v srcih mnogih pozabljen, po njegovi milosti pa ga je njegov služabnik sveti Frančišek prebudil in zapisal v ljubeč spomin.

Mesto jaslic so posvetili v Gospodovo svetišče; v čast preblaženega očeta Frančiška, so nad jaslimi zgradili oltar in posvetili cerkev, da bi tam, kjer so nekoč živali jedle seno, odslej ljudje za zdravje duše in telesa jedli meso brezmadežnega in brezgrajnega Jagnjeta, našega Gospoda Jezusa Kristusa.«

Ker se v Cerkvi letos spominjamo, kako je sveti Frančišek Asiški pred 800 leti prvič postavil jaslice, smo se animatorji odločili, da bi tokrat postavitev jaslic povezali prav s tem svetnikom. Tako je nastala ideja, da bi jaslice postavili kar v Asissi, rojstni kraj tega velikega svetnika, kar smo želeli prikazati s panoramo tega mesta, ki jo krasijo številne cerkve. Levo zgoraj lahko vidimo cerkev svetega Frančiška Asiškega, pod njo pa Porciunculo – cerkev, ki jo je Frančišek po božjem navodilu obnovil. Desno zgoraj opazimo cerkev svetega Rufina, pod njo pa cekrev Frančiškove rojakinje Klare Asiške.

Animatorji vam želimo, da bi se tudi ob letošnjem prazniku Gospodovega rojstva Jezus, to dete iz Betlehema, prebudil v vsej ponižnosti in preprostosti v vaših srcih in znotraj vaših družin ter v vas poživil upanje, vero in ljubezen.

Animatorji Oratorija Brezovica